Zimný štadión v Piešťanoch a využitie ľadovej plochy

Zimný štadión v Piešťanoch – miesto, ktorého ľad si pamätá naozaj veľa. Pred 32 rokmi ho preslávila najväčšia hokejová bitka, ktorá vstúpila do dejín športu. V čerstvo dokončenom zimnom štadióne sa v roku 1987 na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji juniorov stretli reprezentačné tímy Kanady a ZSSR. Zápas sa skončil fiaskom a v druhej tretine sa na ľade strhla bitka, aká nemala obdoby.
V dnes zmodernizovanej Easton aréne sa na ľade už podobné divadlá neodohrávajú, ale denne sa na ňom premelú stovky ľudí. Škôlkari, školáci, študenti, dospelí , seniori, hokejisti, krasokorčuliari, profíci, amatéri, k dispozícii je aj pre hudobné a tanečné skupiny– spektrum ľudí, ktorí na zimnom štadióne v Piešťanoch nachádzajú svoje uplatnenie, je skutočne široké. Tzv. „ľadohodiny“ na „zimáku“ tikajú od skorého rána až do neskorého večera.
Moderné športovisko v západnej časti mesta na Hlbokej ulici je majetkom radnice a od roku 2005 je v dlhodobom prenájme Športového hokejového klubu 37 Piešťany. Prevádzkovateľ sa zmluvne zaviazal spravovať zimný štadión tridsať rokov do roku 2034. Ľad musí slúžiť nielen mládežníkom, ale aj širokej verejnosti.
Na zimnom štadióne si svoj prvý kontakt s ľadom, hokejkou a pukom užívajú hlavne deti. Mládežnícky hokej v Piešťanoch chytá druhý dych v podobe nového vedenia, ktoré sa detí od najútlejšieho veku až po stredoškolákov ujalo v roku 2017. Ich hlavným cieľom je zvýšiť záujem o hokej v Piešťanoch.
Počas celého roka sa v klube Havranov aktívne venujú náborovým akciám v radoch najmenších, pretože dostatočný počet detí je základným kameňom úspechu. Dnes môžu potvrdiť, že tento cieľ sa im postupne darí napĺňať. Mládežnícky hokejový klub HK Havrani Piešťany angažoval na prebiehajúcu sezónu trénera najvyšších kvalít. Kadetov a mladších žiakov v Piešťanoch trénuje Leo Gudas, ktorý v minulosti viedol aj extraligový tím ŠHK 37 Piešťany. Dávnejšie úspešne reprezentoval Československo. Z majstrovstiev sveta má v zbierke štyri bronzové medaily, poslednú v roku 1993 získal už ako reprezentant Česka. Jeho syn Radko Gudas je súčasný český reprezentant a hráč tímu NHL Washington Capitals.
Na piešťanskom štadióne si budujú partiu „domácich“ trénerov, ktorých predstavujú bývalí odchovanci klubu ŠHK37, niektorí pracujú ako pedagógovia. To napomáha mladých hráčov vychovávať a rozvíjať.
Medzi hráčmi v siedmej hokejovej triede korčuľuje aj 12ročný Kristián. Pri pravidelných tréningoch mladých nádejných hráčov podporujú aj rodičia v hľadisku.
Piešťanská Easton aréna ako alma mater piešťanského mládežníckeho aj juniorského hokeja má kapacitu takmer 3500 ľudí. Na ľade sa vystriedajú ročne tisícky priaznivcov korčuľovania. Hoci športová hala prešla rokmi rozsiahlymi rekonštrukciami, jedným z pretrvávajúcich problémov je zastaralá strojovňa.
Staré stroje nestíhajú ľad dostatočne rýchlo vytvárať. Po prejdení rolby trvá viac ako hodinu, kým voda na povrchu zamrzne. Podľa projektu spred piatich rokov je na rekonštrukciu strojovne a chladiacich rozvodov potrebných takmer 700-tisíc eur. Bez funkčnej ľadovej plochy a chladiacej veže sa štadión ďalej nepohne. Pritom má vhodné predpoklady byť miestom konania významných športových, ale aj kultúrnych podujatí. V júni tu napríklad vystupoval legendárny ruský súbor Alexandrovci.
Prevádzkovateľ sa netají myšlienkou v budúcnosti viac prepájať hokejový kalendár s kalendárom kultúrnych akcií. Prioritou však stále zostáva hokej a zabezpečenie kvalitných podmienok na korčuľovanie.
Piešťanská Easton aréna rezonuje aj v celoslovenskom meradle. V sezóne 2019/2020 sa sem po niekoľkoročnej prestávke vrátil tréningový projekt slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov. Hlavným cieľom Slovenského zväzu ľadového hokeja je návrat tímu Slovenskej „18tky“ medzi elitu na tejto úrovni. V Piešťanoch trénujú aj tí najlepší hokejoví reprezentanti Slovenska do 20 rokov. Na miestnom ľade sa odohrávajú prípravné zápasy A mužstva a medzinárodné turnaje. V auguste tu mali napríklad sústredenie hokejisti z Francúzka a Južnej Kórei.
Zimný štadión v Piešťanoch, ktorý je majetkom mesta, sústreďuje do svojich priestorov hokejovú verejnosť a milovníkov ľadových športov už viac ako tridsať rokov. Na jeho ľade vyrástla celá generácia hokejistov, ale aj fanúšikov. So štadiónom ich spájajú neopakovateľné momenty a návaly emócii- hodiny driny, potu, víťazstvá aj prehry. Kto zažije hokej v Piešťanoch, buď odíde, alebo mu zostáva verní srdcom aj dušou už nastálo.