Tradičné kúpanie otužilcov v chladných vodách Váhu.

Druhý sviatok vianočný je v Piešťanoch príznačný plávaním otužilcov. Skvelé podujatie každoročne na nábrežie priláka množstvo divákov, ktorí si Štefanskú otužileckú trýzeň prežijú aspoň v predstavách a myšlienkach.

Kým minulý rok sa táto tradičná akcia zaobišla bez hlavného organizátora a otužilci si prišli zaplávať medzi mosty spontánne, tohtoročný 25. ročník bol už ako má byť. Zázemie bolo zabezpečené v hoteli Magnólia, odkiaľ sa desiatky otužilcov v slnečnom počasí presunuli k mólu výletnej lode a po chladných kamenných schodoch vkĺzli, poniektorí aj skočili do ľadovej vody, ktorá tento rok mala 2.5°C. Kým ostrieľaní otužilci s úsmevom na tvári prekonávali 100 metrový úsek, divákom a novicom až tak do smiechu nebolo. Počiatočné grímasy však vystriedal hrejivý úsmev, ktorý otužilci rozdávali aj bez požiadania. Piešťanský rodák a zároveň známy filmový producent Erik Panák, ktorého celovečerný film Učiteľka si tento rok pripísal niekoľko ocenení, patrí k skalným priaznivcom tejto nevšednej záľuby (…Erik Panák).

Najznámejší propagátor otužovania v Piešťanoch 92-ročný Karol Kevan medzi účastníkmi chýbal, preto pozdrav od neho pretlmočil Martina Valo, ktorý toto podujatie každoročne organizuje. Podľa jeho slov, najbližšie plávanie v chladných vodách Váhu je naplánované na február, v deň osláv 93. narodenín Karola Kevana.


A takto to vyzerala v minulých rokoch:

Tradičné kúpanie otužilcov vo Váhu (z 26.12.2015)

Otužilci si uctili 92. narodeniny Karola Kevana (z 14.2.2016)

Zábery z 2014: