Bolek Polívka: „Borelióza – to je ochutnávka staroby“

Do Piešťan zavítali Bolek Polívka a Milan Lasica. V nedeľu 3. novembra vo vypredanom dome umenia majster Polívka uviedol autorskú hru Klíště. Slovenská premiéra bola vyvrcholením 21. ročníka festival Piešťanské rendezvous. Nedeľný podvečer spestrila finisáž výstavy obrazov maliarky Márie Bidelnicovej. Jej obrazy ste mohli obdivovať v galérii celý október.
Hra nesie podtitul „Život je divadlo, v ktorom každý z hercov túži po inej úlohe.“
Dvaja starí hereckí priatelia sa stretávajú v divadelnom klube pri čakaní na skúšku. Uctievaný maestro, stvárnený slovenským hercom Milanom Lasicom, sa pripravuje na úlohu Dona Juana a druhého, neúspešného umelca čaká Casanova. Bývalí rivali sa dlho nevideli a ich neradostné spomínanie je plné výčitiek. Aj tie sú však divákom podávané s veľkou dávkou humoru.
Kliešť – to nie je len názov inscenácie. Spomína sa vo viacerých rovinách. Odkazuje na Polívkove nedávne prekonanie boreliózy – choroby prenášanej týmto drobným parazitom. Starí majstri sa zároveň vyrovnávajú s pomysleným uštipnutím kliešťom času. V hre rezonuje myšlienka, že borelióza je akousi ochutnávkou staroby.
Diváci netušia či dvojica postáv na javisku žije jeseň života alebo jar smrti. V hre účinkujú aj českí herci Petr Halberstadt, Gabriela Štefanová a Milan Sedláček. Všetci si v závere večera vyslúžili obrovské standing ovation.