Zimný štadión v Piešťanoch a jeho premeny

Dala by sa zahrnúť do pätice najlepšie vybavených športovísk pre hráčov ľadového hokeja na Slovensku – reč je o Easton aréne alebo pre domácich o zimnom štadióne v Piešťanoch. Zmodernizované športovisko nachádzajúce sa v západnej časti mesta na Hlbokej ulici je majetkom radnice a od roku 2005 je v dlhodobom prenájme Športového hokejového klubu 37 Piešťany. Športovú halu dobudovali v 80. rokoch minulého storočia tesne pre pamätnými Majstrovstvami sveta dvadsaťročných, konaných na prelome rokov 1986-87. Od tej doby sa stala nielen stánkom pre piešťanskú verejnosť, ale hlavne miestom stretnutí domácich aj zahraničných hokejistov všetkých vekových kategórií.
Dobrá zemepisná poloha, kvalitné zázemie ubytovacích a stravovacích kapacít a hlavne príjemné prostredie Zimného štadióna predurčili Piešťany za dejisko početných hokejových podujatí. Prevádzkovateľ sa na základe nájomnej zmluvy s mestom zaviazal spravovať ho do roku 2034. Budúci rok uplynie presne 15 rokov, čo je zimný štadión v rukách piešťanského ŠHK37. Za ten čas sa tvár tunajšieho športoviska podstatne zmenila.
Hliníkové okná vymenili za plastové, skultúrnili sociálne zariadenia, šatne, zriadili novinársky sektor a vybudovala inlajnovú plochu. V roku 2017 pred zimným štadiónom vyrástlo nové multifunkčné športové ihrisko, ktoré ponúka športové zážitky pre deti, ale aj dospelých, s príjemným posedením v Cafe bare 37. Niekoľkoročná rozsiahla modernizácia financovaná zo súkromných zdrojov aj zo Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktorého je klub ŠHK37 členom, vyšvihla štadión medzi slovenskú špičku.
Ľadová plocha na štadióne má veľkosť 60 na 30 metrov a v prevádzkuje sa od konca júla do konca marca až apríla, podľa množstva športových akcií. Ešte pred tým, ako si športovisko zobral pod svoje krídla hokejový klub ŠHK 37, prešiel štadión na prelome tisícročí kompletnou rekonštrukciou strojovne chladenia. Zmenilo sa priame čpavkové chladenie s využitím šiestich ton čpavku na nepriame s použitím už len tony tejto plynnej látky. Bezpečnejšie a v minulosti považované aj za ekologickejšie riešenie však spôsobilo, že náklady na prevádzku pri tomto type chladenia vzrástli o 40 percent ako pri predošlom. Chladiaca veža na zimnom štadióne v Piešťanoch navyše dožíva.
Modernizácia strojovne je potrebná ako soľ. Dosluhujúce stroje nestíhajú ľad dostatočne rýchlo vytvárať. Po prejdení rolby trvá viac ako hodinu, kým voda na povrchu zamrzne. Druhým problémom je, že chladiace médium pod povrchom ľadovej plochy je rozvádzané trubkovými rozvodmi, ktoré už netesnia. Chladiaca kvapalina z nich uniká do betónu a polystyrénovej izolácie. Podľa projektu spred piatich rokov je na rekonštrukciu strojovne a chladiacich rozvodov potrebných takmer 700-tisíc eur.
Zimný štadión v Piešťanoch s kapacitou takmer 3500 ľudí praskal vo švíkoch hlavne v období, keď sa v kúpeľnom meste hrávala extraliga – najvyššia klubová súťaž na Slovensku v ľadovom hokeji organizovaná Slovenským zväzom ľadového hokeja.
Niektorí z piešťanských hokejistov vtedajšej extraligy, sa hokeju na štadióne venujú aj naďalej na pozíciách trénerov alebo manažérov a vychovávajú hokejovú mládež. Mladších hokejistov v Piešťanoch zastrešuje klub HK Havrani, ktoré sa snaží deti prilákať k tomuto športu. Do Piešťan sa tento rok vrátila legenda československého hokeja – niekdajší hokejový obranca Leo Gudas, ktorý v rokoch 2015 a 2016 trénoval extraligové Áčko.
Zimný štadión zamestnáva v súčasnej prevádzke deviatich ľudí, medzi nimi strojníkov, technikov pri výrobe ľadu či vrátnikov a spolupracuje s piatimi živnostníkmi. Ľadová plocha v Easton Aréne Piešťany je prístupná od 6tej hodiny rána do pol jedenástej večer. Široká verejnosť môže navštíviť klzisko v nepravidelných časoch, ktoré sú uvedené na webovej stránke hokejového klubu ŠHK37. Prevádzkovateľ na základe zmluvy s mestom poskytuje verejné korčuľovanie zdarma.
V roku 2007 si piešťanský hokej pripomenul sedemdesiat rokov svojej existencie. Sedem desaťročí uplynulo od chvíle, kedy si hokejoví nadšenci v Piešťanoch založili svoj prvý hokejový klub. Vtedajšie možnosti sa však ani zďaleka nedali porovnať s terajšími. Súčasný správca mestského zimného štadiónu chce v modernizácii športoviska v rámci možností pokračovať podľa modelu moderných arén v zahraničí a netají sa ambíciou opäť prinavrátiť do Piešťan hokej na profesionálnej úrovni.