Z Kolonádového mosta zmizli čajky, pribudli jalce.

Ku Kolonádovému mostu okrem labutí bezpochyby patria aj čajky, ktoré od skorého rána až do súmraku netrpezlivo čakajú na svoj prídel potravy od okoloidúcich ľudí. Táto každodenná takmer celoročná scenéria býva prerušená počas obdobia párenia a hnezdenia týchto vtákov, kedy most od škriekajúcich čajok na pár týždňov stíchne.

Len čo čajky opustili vzdušný priestor Kolonádového mostu, nezostáva viac potravy len pre kačice a labute, ale aj pre ryby. Húfy jalcov trpezlivo čaká na svoju príležitosť pohostiť sa na odrobinkách chleba, ktoré bez povšimnutia plávajúcich operencov zostali na hladine. V 70 rokoch bolo kŕmenie tejto u nás najrozšírenejšej ryby priamo z Kolonádového mosta úplne bežné a dá sa povedať, že to patrilo k poobednému koloritu poobednej prechádzky.

Nie len Váh poskytuje v tejto dobe priaznivé podmienky pre ryby, ale aj potok Dubová, ktorá len pred pár týždňami prišla o množstvo svojich obyvateľov po smrteľnom kokteily spôsobenom výdatným dažďom. Kým rybári vidia príčinu hromadného úhynu rýb v zlej kanalizácií, vodárne zasa v jedovatých sedimentoch, ktoré sa výdatným dažďom dostali zo spodných vrstiev koryta potoku Dubová do prúdiacej vody. Obe strany sa však zhodnú v jednom, že sekundárnou príčinou tejto ekologickej udalosti bol nedostatok kyslíka vo vode. Čo je však potešujúce, umelo vysadení kapríci v lokalite „Mikrorajónu“ zostali živí a zdá sa, že sa tešia dobrému zdraviu a aj apetítu.

MT