Vrtuľníky NATO už môžu využiť piešťanské letisko. Rezort obrany zmenil stanovisko.

Štvrtková informácia o vydaní nesúhlasného stanoviska Ministerstva obrany k žiadosti NATO o prelet bojových vrtuľníkov cez územie Slovenska s medzipristátim na piešťanskom letisku už neplatí.

Po vzájomnej komunikácií dvoch rezortných šéfov teda ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a ministra obrany Peter Gajdoša, Ministerstvo obrany zmenilo stanovisko a s medzipristátím vrtuľníkov na území SR za účelom dotankovania paliva, prípadne prenocovaním pilotov s osádkou vrtuľníkov súhlasí. Podľa zverejnených informácií, za chybu v komunikácií bude vyvodená zodpovednosť.

Celé „zúradovanie“ podobných žiadostí o transport, prípadne prelet  vojenskej techniky cez územie Slovenska prebieha cez Ministerstvo zahraničných vecí, ktoré po obdržaní žiadosti o takéto využitie, v tomto prípade vzdušného priestoru našej republiky, požiada o stanovisko Ministerstvo obrany. Až na základe súhlasu MO, môže rezort diplomacie „povoliť“ transport vojenskej techniky. Pri využívaní nášho územia na vojenské účely, musí o tom rozhodnúť vláda SR.

Využívanie vzdušného priestoru SR pre vojenské transporty za účelom presunu techniky na spoločné cvičenia spojencov nie je nič výnimočné. Podľa zverejnených informácií, na všetky žiadosti NATO, ktorým je aj Slovensko členom, boli doteraz vždy vydané súhlasné stanoviská.

Nebolo to inak ani na konci mája, keď na piešťanskom letisku pristáli 2 transportné vrtuľníky Chinook a 5 bojových vrtuľníkov Apache, ktoré sa v rámci  Severoatlantickej aliancie zúčastnili vojenského cvičenia Saber Guardian v Maďarsku a Rumunsku. V Piešťanoch stroje doplnili palivo, piloti s členmi posádky prespali v piešťanských hoteloch a na druhý deň odleteli. Samozrejme, nebolo to zadarmo, a približne 20 tis eur „pristálo“ na účte letiska.

Ako sme už včera uviedli, samotné letiská a ich dispečeri nijako nezasahujú do rozhodovania civilných leteckých spoločností, súkromných lietadiel prípadne aj vojenských strojov využívať ich letištnú infraštruktúru. Samozrejme len za predpokladu, že disponujú náležitými povoleniami a licenciami. Ostatné je len o peniazoch, ktoré každé letisko rado privíta, nevynímajúc ani to naše, piešťanské.

foto: FB Letisko Piešťany – Piešťany Airport (PZY)