V kauze piešťanského CT-čka prokuratúra opäť zrušila obvinenia.

V prípade predraženého nákupu piešťanského CT-čka z roku 2014, trenčianska prokurátorka Monika Piknová zrušila obvinenia všetkým deviatim obvineným.

Ako sa uvádza v stanovisku prokuratúry: „Nie je možné konštatovať, že obvinení konali úmyselne, mali vedomosť o existencii efektívnejších alternatív, cena by bola nadhodnotená a parametre CT prístroja boli nastavené diskriminačne.“

Nemocnica A. Wintera v Piešťanoch chcela kúpiť CT prístroj už v roku 2012. Vtedy ho stoplo nové vedenie a celý proces zopakovalo o dva roky neskôr, ale už za riaditeľovania M. Domčekovej. Po tom, čo  členovia správnej rady A. Suchánek a M. Kovačičová verejne poukázali na podozrivo predražený nákup, ktorý bol o približne 600 tis eur drahší ako z roku 2012, nákup opäť zrušili.

V apríli 2016 polícia obvinila v tejto veci niekoľko osôb, ktoré však namietali procesné chyby, s ktorými sa nakoniec stotožnila aj prokuratúra a všetky obvinenia stiahla. Nie však na dlho. V októbri 2017 vyšetrovateľka protikorupčnej jednotky – expozitúra Západ Národnej kriminálnej agentúry opäť obvinila 9 osôb zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku vo forme pomoci.

Pre túto kauzu skončili vo funkciách koncom roku 2014 ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, predseda parlamentu Pavol Paška aj podpredsedníčka Národnej rady Renáta Zmajkovičová. Aj keď riaditeľka  nemocnice M. Domčeková celú kauzu ustála, o funkciu ju nakoniec pripravila prokuratúra, ktorá uznala námietky na jej nezákonné menovanie.

Medzi obvinenými sú okrem bývalej riaditeľky M. Domčeková aj Michal Straka (raper Ego) a aj Katarína Hreusová (pracovala vo firme EuroDotácie a organizovala sporný tender).

Z dôvodu vyslovených podozrení o predraženom nákupe aj pri prvom zámere kúpy CT-čka ešte z roku 2012 sa piešťanský lekár a zároveň poslanec Národnej rady SR Alan Suchánek  vzdal ocenenia Biela vrana. Členovia Rady Biela vrana, ktorí o udelení ocenenia hlasovali, rezignovali na svoje členstvo. Z ich odvôvodnenia vyplýva, že v rozhodovaní o udelení ocenenia nepreverili informácie o prvom tendri, v ktorom mal Suchánek údajne zvýhodňovať firmu Siemens.

zdroj:  Júlia Piraňa Mikolášiková