Školáci z Moravian nad Váhom navštívili Južnú Moravu

Štyridsať detí zo Základnej školy s materskou školou v Moravanoch nad Váhom sa vydalo po stopách Věstonickej venuše. Piataci a šiestaci s učiteľmi a vedením obce vycestovali začiatkom októbra na trojdňový výlet na Južnú Moravu. Navštívili obec Dolní Věstonice, ktorá je preslávená nálezom najstaršej keramickej venuše na svete. Vďaka europrojektu Po stopách Moravianskej a Věstonickej venuše si pozreli unikátny Archeopark v Pavlove. Česká spriatelená škola im pripravila ďalší bohatý program.
V modernom múzeu si žiaci v piatok 4. októbra vypočuli krátky výklad a nasledovala individuálna prehliadka, počas ktorej vypĺňali tematické pracovné listy. Počas dopoludňajšieho programu v dolnověstonickom kultúrnom dome obdivovali pestré moravské kroje a folklór.
Rovnako ako sa českí žiaci zapojili do atletickej súťaže O Moraviansku venušu v júni počas návštevy na Slovensku, tak aj slovenské deti súťažili v atletických pretekoch na českej pôde. Poobede si prezreli priestory spriatelenej základnej školy. Obec Dolní Vestonice má síce len niečo vyše 300 obyvateľov, ale vďaka vinárskej tradícii, bohatej histórii a rozsiahlej sieti cyklochodníkov je vyhľadávanou turistickou destináciou. Slovenskí školáci si v keramickej dielni vymodelovali vlastné repliky Věstonickej venuše.
Projekt Po stopách Moravianskej a Věstonnickej venuše financovaný zo zdrojov Európskej únie spustili obe školy začiatkom tohto roka.
V podvečernom futbalovom zápase si zmerali sily seniorské mužstvá oboch krajín.