Prach zo Sahary opäť pokryl karosérie áut.

Po minulotýždňovej hojnej nádielke prachu zo Sahary, ktorý sa prejavil hlavne na lesklých povrchoch ako sú autá, okná či parapetné dosky sa podobný úkaz zopakoval aj v strede tohto týždňa. Aj keď sa obloha od množstva prachových častíc v atmosfére nijak zvlášť nesfarbovala, povrch karosérií áut boli po štvrtkovom daždi opäť pokryté jemnou vrstvou žltkastého prachu.

Za týmto atmosferickým javom je prúdenie vzduchu, ktorý so sebou prináša čiastočky prachu a piesku z rôznych častí Afriky, hlavne zo Sahary. Na naše územie sa tieto čiastočky dostávajú obvykle za jeden deň, pričom ich hustota môže dosahovať až 50 µg/m3, čo u ľudí s dýchacími problémami môže vyvolávať podráždenie. Vysoká hustota prachových častíc môže dokonca ovplyvniť aj teplotu vzduchu a aj intenzitu slnečného svetla.

Počas utorka sa na Slovensko z juhozápadu presunuli zrážky, ktoré tento meteorologický jav ešte znásobili a po štvrtkovom daždivom dni mali opäť takmer všetky autá na svojich karosériách žltkastý povlak jemného prachu. Podľa aktuálnych predpovedí, v najbližšom týždni by sa podobný jav nemal opakovať.

SHMU/MT


Máte po víkende zaprášené auto? Môže za to prach zo Sahary. (report zo 16.4.2018)