Pozvánka na zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách

Napriek zimnej uzávere vybraných vysokohorských chodníkov Vám Vysoké Tatry majú stále čo ponúknuť. Nemusíte byť lyžiar ani horolezec, aby ste si mohli naplno vychutnať vysokohorskú klímu. Okrem vyššie položených chodníkov, sediel či štítov, kde sa zvieratá uchyľujú k zimnému spánku môžete navštíviť všetky vysokohorské chaty, okrem Chaty pod Rysmi, a mnoho iných, rozmanitých horských ciest. A aj keď ste už vyšli na všetky chaty v lete, počas zimného výstupu prežijete úplne iné dobrodružstvo.
Príďte teda spoznávať zasnežené krásy našich veľhôr spolu s nami. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry ako prevádzkovateľ Tatranských informačných kancelárií pripravilo jednoduchú mapu, ktorá zobrazuje celoročne otvorené trasy, ktoré Vás prevedú nádhernou bielou krajinou o akej sa Vám ani nesnívalo.

Otvorený chodník však neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu, vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť. Medzi najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť patrí:
– overenie počasia a aktuálnej snehovej situácie či výstrahy
– zimná výstroj podľa aktuálnej situácie (palice, turistické mačky, čakan)
– uzatvoriť horské poistenie a oznámiť plány svojej trasy ubytovateľovi či známym.

Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách trvá od 1.novembra do 14.júna. V tomto období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Je to obdobie kamzíčej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch a zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov.
Financované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.