POZOR: Škodlivý malware postihol mnoho FB profilov aj v Piešťanoch.

Od pondelka, 14.8. „zúri“ už aj v Piešťanoch facebook-ový malware.

Ak ste na FB obdržali v posledných dňoch správu (cez messenger) od priateľov  s odkazom na video, mali by ste zvýšiť opatrnosť pri jeho otváraní. Kliknutím na odkaz budete presmerovaný na server s neznámym obsahom, ktorý sa zatiaľ analyzuje (Eset).

Škodlivý kód nemusí spraviť problém len vám, ale importuje sa aj do vašej databázy priateľov a nekontrolovateľne, bez vášho vedomia, sa rozpošle ďalej.

Ako pre nás uviedla spol. Eset, ktorá patrí k celosvetovým lídrom v poskytovaní ochrany pred vírusmi a  malwarmi, zdrojom šírenia môže byť program inštalovaný v zariadení, v rozšírení webového prehliadača alebo aj priamo aplikácia na sociálnej sieti, ktorej používateľ povolil určité oprávnenia (Treba si skontrolovať v nastaveniach prehliadačov jednotlivé povolenia a inštalované doplnky a to isté aj na FB v povolených aplikáciách).

Samotná URL uvedená v správach nie je škodlivá. Je to presmerovanie na GoogleDrive a vyžaduje prihlásenie, po ktorom môže majiteľ povoliť (aj nevedomky) prístup k súboru.

Správu budeme po identifikovaní škodlivého kódu aktualizovať.

MT