Piešťanská edícia festivalu Hory a mesto s účasťou legendárneho horolezca

Spojenie jedinečného čara prírody s filmovým umeleckým duchom – to je medzinárodný festival Hory a mesto. 22. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva zorganizovali v dňoch 11. – 15. mája v Bratislave a ďalších 13 slovenských mestách. Každoročne so sebou prináša zaujímavých hostí, ktorí lezú, lyžujú, skáču na padáku alebo podávajú iné obdivuhodné výkony v prírode. Piešťanská edícia festivalu, ktorá je už tretí rok súčasťou Piešťanskej BUĎ FITky, odštartovala v piatok 27. mája premietaním v prírodnom kine. Tretíkrát záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Piešťany Peter Jančovič.
Medzi štvoricou snímok boli iba 4-minútový lyžovaním nabitý film Tri(c)ky amerického režiséra a športovca Sämiho Ortlieba, 15-minútový film Domov, sladký domov z francúzskej produkcie režíséra Anthonyho Komarnickeho či snímka Sonder z prostredia Nepálu Kanaďana Jaya Macmillana.
Najväčší úspech piešťanského turné festivalu zožala novinka režišéra Pavla Barabáša Dhaulágirí je môj Everest, ktorý venoval jednému z našich nejlepšíchích horolezcov Zoltánovi Demjánovi. A práve Zoltán Demján, ktorý v roku 1984 stál na dvoch himalájskych osemtisícovkách bez kyslíka, sa ako hlavný hosť festivalu osobne zúčastnil na diskusii po premietaní. Zdolal viaceré vrcholy od Tatier, Álp a Pamíru až po Andy, Aljašku a Himaláje. Za svoju lezeckú kariéru sa musel vysporiadať s viacerými ranami osudu.
Ako hovorí dnes už 67-ročný bývalý horolezec, výtup na siedmu najvyššiu horu sveta mu zmenil život.
Zoltán Demján po svojich horolezeckých úspechoch dlho pracoval ako manažér, kým si uvedomil, že túži po inom živote. A tak sa presťahoval na vidiek, už 20 rokov nemá televíziu, nesleduje sociálne siete a žije v súlade s prírodou. V Piešťanoch sa cítil veľmi príjemne.
Filmový rozmer je rozhodne sprestrením Piešťankej BUĎ FITky. Poslednú májovú sobotu sa už tradične športovalo v rámci niekoľkých turistických trás.
47. ročník populárnej BUĎ-FITky priniesol športovo-turistické vyžitie širokej verejnosti. Na svoje si prišli všetky generácie.