Október v Dome umenia Piešťany patrí česko-slovenskému umeniu

V kalendári svieti desiaty mesiac v roku. Október je mesiacom úcty k starším, ale slávime v ňom napríklad aj svetový deň ochrany zvierat, medzinárodný deň hudby či svetový deň audiovizuálneho dedičstva. Nielen hudbu či filmové umenie ponúka vo svojom októbrovom programe Dom umenia na Nábreží Ivana Kraska v Piešťanoch. Celý mesiac sa nesie v znamení slovensko-českého priateľstva v rámci 21. ročníka festivalu Piešťanské rendezvous. Jeho súčasťou sú činohry, muzikál, filmové podujatia pre deti a rodičov aj výtvarné výstavy.
10. októbra premietnu v najväčšom jedno sálovom kine na Slovensku v slovenskej premiére film s názvom Jiří Suchý. Dokument hovorí o veľkej legende českej kultúry, ktorá ovplyvnila niekoľko generácií. Jiří Suchý bol mužom deviatich remesiel – divadelník, spevák, hudobník, textár, básnik, skladateľ, spisovateľ, filmár, grafik, výtvarník a divadelný režisér.
Malí aj veľkí diváci sa opäť nechajú vtiahnuť do magického sveta, v ktorom proti sebe bojuje zákerný Hook a jeho banda pirátov s večným dieťaťom Petrom Panom a jeho bláznivými kamarátmi. Výnimočné spojenie detských hercov s profesionálnymi dospelými umelcami, v príbehu plnom detskej radosti, priateľstva, fantázie a divadelnej mágie, sľubuje nezabudnuteľný zážitok. Predstavením v rámci festivalu bude dielo Čo sa sníva trpaslíkom, ktoré odohrá Radošinské naivné divadlo 15. októbra o 19.00 h.
Na pozadí búrlivých, nevyjasnených rodinných vzťahov neúspešného operného speváka, jeho bývalej milenky, večne nespokojnej manželky učiteľky a jej novej zanietenej priateľky nám autor trpkej komédie Stanislav Štepka ponúka zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu. možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale zároveň nám prostredníctvom snaživého speváka dáva nazrieť do zákulisia kšeftárskej agentúry vyrábajúcej a sprostredkujúcej tzv. ľudové zábavné umenie pre nenáročné vrstvy.
Originálny filmový príbeh je obohatený humorom, atraktívnymi miestami a nádhernými kostýmami. Premietanie je na programe vo štvrtok 17. októbra o 17tej hodine.
Príbeh plný radosti, nenávisti, zlosti, smútku, lásky a smiechu z temného obdobia bojov na území Slovenska z obdobia 14. storočia prichádza 25. októbra o 19.00 h s muzikálom Matúš Čák Trenčiansky.
Ide o príbeh šľachtica, ktorý spravoval až dve tretiny slovenského územia, spravoval alebo vlastnil 14 žúp, 50 hradov a 500 dedín. Poznáme ho aj ako pána Váhu a Tatier. Muzikál je súčasťou 21. Piešťanského rendezvous. Rovnako ako filmové predstavenie Posledná aristokratka, ktorú publiku premietnu 29. októbra o 18tej hodine.
Newyorčan Frank získa vďaka svojim šľachtickým predkom dávne rodové sídlo – zámok Kostka. S dcérou Máriou a temperamentnou ženou Vivien sa chystá na veľký návrat do Čiech. Stretnutie romantických predstáv s realitou prinesie veľa zábavných situácií.
Dom umenia Piešťany nezostáva nič dlžní ani priaznivcom operného umenia.
Na pôde domu umenia v kúpeľnom meste sa v rámci festivalu stretne aj slovenské a české výtvarné umenie.
Obe výstavy potrvajú do nedele 3. novembra. Práve tento deň bude patriť oslávencovi Bolkovi Polívkovi, nestorovi festivalu českého a slovenského umenia Piešťanské rendezvous, ktorý v lete oslávil životné jubileum 70. rokov. Večer sa predstaví v celoslovenskej premiére svojej novej hry Klíšte práve na piešťanských divadelných doskách.