Na Lide sa parkuje dobre, už len cestu vyasfaltovať…

Piešťanské Lido sa počas víkendu mení na parkovisko osobných áut, ktoré sú odstavené tesne vedľa ramena Váhu a vnášajú tak život do tejto zabudnutej časti Piešťan. Našťastie, žiadna značka obmedzujúca vjazd tu nestojí a to, že celé územie sa nachádza v prvom ochrannom pásme už nikoho nezaujíma.

Tento priestor bol v minulosti počas letných mesiacov vyhľadávaným miestom pre veľké množstvo opaľujúcich a kúpajúcich sa obyvateľov Pieštan,  ktorých v súčasnosti perfektne nahradili autá.

Motoristom, hlavne rybárom a ich vozidlám, vychádzajú v ústrety aj dobrovoľníci, ktorí udržiavajú Lido v čistote a každoročne organizované workshopy mladých architektov im svojimi  vytvorenými dielami spríjemňujú prostredie.  

Zlá správa pre motoristov prichádza v súvislosti s pripravovaným zámerom obnovy drevín na Lide, ktorý ráta s výrubom až 1350 stromov, a tak niektoré parkovacie miesta prídu o príjemný chládok z tieňa stromov. Možno v krátkej budúcnosti vytvoria dizajnéri na Lide prístrešky chrániace autá pred slnečnými lúčmi, kým nedorastú novozasadené stromy. Možno by nebolo zlé vybudovať aj nejakú tú asfaltovú cestu, aby z tej štrkovej neodskakovali spod kolies prechádzajúcich vozidiel kamienky  a nepoškodzovali tak ostatné zaparkované autá.

Vodičom otravujú život aj ochranári, ktorí si dovolili  zatarasiť príjazdovú cestu popod Húpací most napílenými kmeňmi stromov, čo však vynalizavým motoristom nebráni, aby prechádzali autami priamo po hrádzi.

Samozrejme, nájdu sa aj dobré správy. Minulý rok boli napríklad odstránené kovové športovo-relaxačné prvky, ktoré by autám mohli zavadzať v jazde, prípadne v parkovaní v chládku ešte stojacich stromov.

(Mimochodom, osadnie prvkov podporila banskobystrická nezisková org. EkoPolis, sumou 10 tis. eur, ale z dôvodu nedodržania postupov pri získaní potrebných povolení boli odstránené. Ešte šťastie, že dobrovoľníci za nepodarený projekt nemusia vracať EkoPolisu peniaze naspäť.)