Majtrovstvá Slovenska vo floristike Victoria Regia na ľudovú nôtu

S nádychom toho nášho – slovenského – taký bol 26. ročník Majtrovstiev Slovenska vo floristike. Národná súťaž vo viazaní a aranžovaní kvetov s názvom Victoria Regia v Piešťanoch má za sebou ďalší úspešný ročník. Hlavnou témou bola úcta k tradíciám. V stredu 18. septembra večer sa v kultúrno-spoločenskom centre Fontána konal slávnostný galavečer a oceňovanie víťazov. Žiaci, študenti aj profesionáli sa súťažnému aranžovaniu kvetov venovali už od skorého rána. Priamo pred očami porotcov vytvorili svadobné kytice, vysadzované aj vypichované nádoby a vence.
Titul florista roka získal Mário Maška z Trnavy. Druhou najlepšou na majstrovstvách skončila Vlasta Sekyrková z českých Lázní Bohdaeč. V hodnotení poroty zabodoval aj študent Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre, Piešťanec Patrik Komár.
Najlepšou žiackou floristkou roka sa stala Silvia Pavúrová zo 4. základnej školy v Považskej Bystrici, za ňou skočila Sofia Gvuščová z domácej základnej školy Mojmírova v Piešťanoch a tretie miesto patrilo Sone Jánošíkovej zo Senice.
Medzi študentmi záhradníckych škôl najviac zažiarila Martina Dyntarová zo Strednej školy záhradníckej a technickej v českom Litomyšli. Za ňou sa umiestnila Svetlana Borbélyová zo záhradníckej školy v Malinove. Tretie miesto zostáva v radoch domáceho organizátora – piešťanskej strednej záhradníckej školy. Na súťaži sa prvýkrát blysla jej študentka Viktória Tomanová.
Súčasťou Victorie Regie je aj Kvetinové korzo – sprievod alegorických kvetinových vozov centrom Piešťan, ktorý sa koná tradične v sobotu poobede. Verejnosť môže súťažné práce obdivovať v priestoroch kultúrno-spoločenského centra Fontána a nákupnom centre Aupark do nedele 22.septembra.