Fontána štyroch prezidentov je už spustená.

V nedávnej minulosti sa všetky fontány v Piešťanoch spúšťali prvého mája, v súčasnosti je termín nejednotný, jednoducho ako sa podarí. V posledných rokoch sa už stáva pravidlom, že prvú fontánu v Piešťanoch spúšťajú na Kúpeľnom ostrove pred kúpeľným domom Irma. Jej názov Fontána štyroch prezidentov pripomína summit najvyšších predstaviteľov krajín V4, ktorý sa konal 13. septembra 2008 v Piešťanoch za účasti Ivana Gašparoviča, Václava Klausa, Lecha Kaczynského a Lászloá Sólyoma.

Fontána štyroch prezidentov však nepatrí k pôvodnému komplexu stavieb Thermie Palace a Irmy, ktoré boli slávnostne otvorené 1. mája v roku 1912, teda pred 105 rokmi. Pôvodne bol v týchto miestach kvetinový záhon s osadenou palmou v jeho stredovej časti.

V polovici 90. rokov na podnet Soni Švecovej z Piešťan, ktorá je zároveň aj autorkou projektu, vznikol architektonický prvok s pôvodným názvom Fontána pred Irmou. Výstavba fontány súvisela s dopravným riešením okolia komplexu Thermia Palace a dotvorením plánovanej promenády od Kolonádového mosta k Napoelonskym kúpeľom.

Podľa autorky, výstavba mala aj technické problémy, keďže pri hĺbení technického zázemia fontány narazili v hĺbke približne 2 metrov na termálnu spodnú vodu, ktorá bránila zakladaniu stavby a samotná sanácia tohto problému predražila pôvodný rozpočet.

Počas zimných a jarných mesiacov je priestor betónového zásobníku fontány využívaný na osadenie adventného venca, ktorý tu s malými obmenami zostáva až do apríla.


Fontána Chlapec s rybkami po viac ako 20-tich rokoch opäť ožila. (30.8.2016)