Denník N: Americké vrtuľníky dostali stopku na doplnenie paliva na piešťanskom letisku.

Na konci mája pristáli na piešťanskom letisku 2 transportné vrtuľníky Chinook a 5 bojových vrtuľníkov Apache, ktoré sa v rámci  NATO zúčastnili vojenského cvičenia Saber Guardian v Maďarsku a Rumunsku. V Piešťanoch stroje natankovali palivo a na druhý deň odleteli.

Podľa Denníka N, podobné medzipristátie s dotankovaním pohonných hmôt bolo plánované aj na stredu, 19. júna. Ako ďalej denník uvádza, Ministerstvo obrany malo medzipristátie vojenských vrtuľníkov na našom území odmietnuť.

Podľa HN Ministerstvo obrany tieto informácie poprelo a zároveň dodalo, že o prechode, resp. prelete zahraničných vojsk cez územie SR rozhoduje vláda SR. „Rezort obrany súhlasil s preletom, avšak odmietol medzipristátie. O bližšie informácie je potrebné žiadať rezort obrany, ktorý rozhoduje o vyhovení alebo nevyhovení americkej žiadosti,“ uviedol pre denník hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.

Samotné letiská a ich dispečeri nijako nezasahujú do rozhodovania civilných leteckých spoločností, súkromných lietadiel prípadne aj vojenských strojov využívať ich letištnú infraštruktúru. Samozrejme len za predpokladu, že disponujú náležitými povoleniami a licenciami. Ostatné je len o peniazoch, ktoré každé letisko rado privíta. Hlavne to naše, piešťanské.

zdroj: HN a DenníkN, foto: FB Letisko Piešťany – Piešťany Airport (PZY)