Cinematik sa zaradil medzi veľké festivaly. Diváci sa nezmestili do kinosál

14. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik opäť stiahol do Piešťan to najlepšie z plátien popredných európskych festivalov. Od utorka 10. septembra do nedele 15. septembra ponúkol 96 filmov. Tento ročník zaznamenal výrazný divácky ohlas.
Šesť dní, sedem projekčných priestorov, dve súťažné a osem programových sekcií, sedem a pol tisíc odovzdaných hlasov divákov a šesť ocenených snímkov – slovo film sa v Piešťanoch skloňovalo vo všetkých pádoch.
Ocenenia v súťažnej sekcii odovzdávali na slávnostnom ukončení festivalu v nedeľu 15. septembra v Dome umenia Piešťany. Hlavnú cenu Cinematiku za najlepší európsky film roka Meeting Point Europe získala v hlasovaní 16 európskych kritikov, írsko-anglicko-americká dráma Favoritka režiséra Yorgosa Lanthimosa.
Ocenenie Cinematik.doc za najlepší dokumentárny film udelili prvýkrát v histórii festivalu dvom dokumentom: Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej a Dobrá smrť režiséra Tomáša Krupu. Kým prvý sa vracia k vražde Róberta Remiáša a k únosu Michala Kováča mladšieho, druhý rozpráva skutočný príbeh o eutanázii.
Cenu primátora mesta Piešťany udelili filmu Volanie režiséra Erika Prausa.
Cenu Rešpekt si z rúk umeleckého riaditeľa festivalu Vladimíra Štrica osobne prevzal portugalský režisér a scenárista João Pedro Rodrigues. Cenu divákov si odniesla juhokórejská čierna komediálna dráma Parazit režiséra Joon Ho Bonga.
Cinematik sa odohrával na pôde Domu umenia, v kine Fontána, v kultúrnom stredisku Ivana Krasku, v kúpeľoch, v mobilnom BažantKinematografe, ale aj v industriálnych priestoroch Elektrárne Piešťany a niekdajšieho Figara, ktorému sa snaží vdýchnuť nový život občianske združenie Arta.
Jubilejný 15. ročník festivalu sa uskutoční už o rok -v prvej polovici septembra roka 2020.