Biele kone s kočiarom sa vytratia z Piešťan. Granit likviduje žiadanú atrakciu.

Spoločnosť Horezza, a.s., pod ktorú patrí aj Hotel Granit – Kúpeľný ústav Františka Scherera na Teplickej ulici, sa po kladných hospodárskych výsledkoch spred dvoch rokov začala opäť prepadať do straty. Po zmenách vo vedení, ktoré nastali po parlamentných voľbách v roku 2016, keď nový minister obrany Peter Gajdoš vymenil riaditeľa Stanislava Brečku a nahradil ho brigádnym generálom vo výslužbe Ľubomírom Háberlom sa udiali zmeny v preferovaní cieľovej klientely. Kým predchádzajúci managment presadzoval otvorenosť hotelov pre širokú verejnosť, nová generalita sa prikláňa k poskytovaniu svojich služieb pre rezort obrany. Spoločnosť Horezza prevádzkuje štyri hotely, a to Piešťany, Smrekovica, Tatranské Zruby a Zemplínska Šírava. Posledný menovaný podľa zverejnených informácií by mal byť v krátkom čase uzavretý aj napriek tomu, že ostatné 2 roky vykazuje slušné zisky. Naopak, rezort obrany chce obnoviť vysoko stratovú prevádzku v Novej Polianke, ktorá s lôžkovou obsadenosťou približne 20% vykazovala ročne až polmilónovú stratu .

Zdá sa, že po troch rokoch konsolidácie spoločnosti Horezza, ktorých výsledkom bol obrat z jednomiliónovej ročnej straty až po 200 tis zisk, bude stratové hospodárenie z roku 2016 pokračovať aj tento rok.

Pritom za obdobie konsolidácie sa nielen škrtalo, ale naopak investovalo, pričom došlo k obnove jednotlivých zariadení, k nastaveniu ekonomicko-prevádzkových procesov, a prijatiu obchodnej a marketingovej stratégie. Spoločnosť po troch rokoch okrem dosiahnutých kladných hospodárskych výsledkov vyriešila všetky súdne spory, splatila všetky úvery a vytvorila rezervu finančných prostriedkov vo výške 600.000 EUR. Okrem obnovy zariadení sa napr. v Piešťanoch vybudoval geotermálny vrt s teplotou vody 40,2 stupňov, postavil sa nový bazén a dokončili sa kompletné záhradné úpravy. Aj zamestnanci si polepšili a priemerná mesačná mzda v roku 2013 vo výške 632 eur stúpla o tri roky neskôr na 739 eur.

To že sa vojenská generalita nestotožnili s víziou bývalého manažmentu vedeným Stanislavom Brečkom, bude čoskoro viditeľnejšie aj v Piešťanoch. Podľa našich informácií, atrakcia v podobe páru bielych koníkov zapriahnutých v elegantnom kočiari, bude od 1. novembra minulosťou. Nové vedenie v prevádzkovaní tejto verejnosťou žiadanej služby nevidí ďalší zmysel a po roku a pol ju definitívne likviduje.

MT